Milliardprosjekt fikk ja: – Dette klarsignalet har vi ventet på

Mattilsynet sier ja til storsatsingen på settefisk i Vevelstad, skriver Torghatten Aqua i en pressemelding.

Daglig leder Knut Bråthen i Vevelstad Settefisk.
Daglig leder Knut Bråthen i Vevelstad Settefisk.Foto: Foto: Torghatten Aqua

Antatt investeringskostnad er på over én milliard kroner når anlegget er ferdig utbygd.

– Dette klarsignalet har vi ventet på. Vi skal nå bygge et banebrytende settefiskanlegg, midt i hjertet av Nordland, uttaler daglig leder Knut Bråthen i Vevelstad Settefisk i en pressemelding.

Vevelstad Settefisk er eid av Aquaculture Innovation, som igjen er eid av Torghatten Aqua, som holder til på Toft i Brønnøysund.Foto: Torghatten Aqua

– Knapphet på settefisk

Statsforvalteren i Nordland ga før jul utslippstillatelse til anlegget. Dermed har begge faginstansene som må si ja til settefisk-satsingen, sagt ja, og alt er klart for at Nordland fylkeskommune kan utstede selve tillatelsen, skriver Torghatten Aqua i pressemeldingen.

– Det er knapphet på settefisk, og vi vet også etterspørselen vil øke fremover i vårt nedslagsfelt. Settefisken som skal produseres på Lauknes, vil være attraktiv for mange, uttaler Bråthen.

Vevelstad Settefisk har en plan om å fostre opp mellom 15 og 20 millioner laksesmolt i året på land i nyanlegget. Fisken vil variere i størrelse fra 150 gram til én kilo.

Settefiskanlegget er forventet å ville genere 20 til 30 arbeidsplasser i Vevelstad.

– Det bor knapt 500 personer i Vevelstad kommune og etableringen vil bety mye. Satsingen vår vil styrke Vevelstads posisjon som en nyskapende aktør i akvakulturnæringen, bidra med konkrete arbeidsplasser, samt gi hele regionen et økonomisk løft, uttaler Bråthen.

Tomta på over 100 mål er fra før ferdig regulert og godkjent for akvakultur, og målet er å komme i gang med anleggsarbeidet så raskt som mulig.

(Vilkår)
Publisert 22. mai 2025, kl. 05.37Oppdatert 22. mai 2025, kl. 05.37
Torghatten AquaSettefiskLandbasert