Vurderer kraftigere reaksjoner mot avrenning: – Når man fortsetter å sende fisken i kasser som det renner av, mener vi at man med overlegg bidrar til at regler blir brutt
Statens vegvesen vurderer nå i samarbeid med politiet om avsenderne av fisken skal anmeldes for medvirkning til lovbrudd, ettersom bransjen er godt kjent med problemene og ikke gjør nok for å stoppe dette.
Fra midten av april til starten på oktober i 2021 gjennomførte Statens vegvesen en kartlegging av avrenning fra last. På disse tyve ukene ble det gitt 412 kjøreforbud fordelt på 196 ulike kontroller.
I Midt-Norge ble det alene gitt 225 kjøreforbud. Statens vegvesen har holdt frem med kartleggingen i Trøndelag og Møre og Romsdal, der det ble ilagt rundt 60 kjøreforbud fra uke 44 til og med uke 1 i disse fylkene. Erfaringer fra kontrollene viser, til tross for at avrenning er blitt løftet frem som en utfordring i lang tid, at lite har skjedd for å redusere problemet, skriver Kjetil Wigdel i en epost til Intrafish.