Høyre langs kysten går til kamp mot lakseskatten

Høyre mobiliserer til kamp mot grunnrenteskatten.

. Leder i Møre og Romsdal Høyre Monica Molvær.
. Leder i Møre og Romsdal Høyre Monica Molvær.Foto: Ole-Martin Sæthermoen

– Det er et veldig sterkt signal at det er sendt inn i fellesskap fra Finnmark i nord til Agder i sør, sier initiativtaker til forslaget og leder i Møre og Romsdal Høyre Monica Molvær i en pressemelding.

Kamp mot grunnrente

Intrafish har tidligere omtalt noen av vedtakene fra kystfylkene i Høyre som har fått frem en tilsvarende resolusjon. Nå er et forslag sendt inn til Høyres landsmøte på vegne av:
  • Troms og Finnmark Høyre
  • Nordland Høyre
  • Trøndelag Høyre
  • Møre og Romsdal Høyre
  • Vestland Høyre
  • Rogaland Høyre
  • Agder Høyre
  • Jan Gunnar Pedersen, sentralstyremedlem.

Med et landsmøtevedtak vil det legge fører for Partiets ståsted i forhandlingene. Med en mindretallsregjering er regjeringen avhengig av å få flertall med hjelp av andre partier for skatten.

Må bli debatt

Stortingsrepresentant Olve Grotle og fiskeripolitisk talsperson i Høyre, var med da Vestland Høyre kom med en resolusjon for å få grunnrenteskatt løftet opp på landsmøtet.

– Dette temaet bør bli behandlet i en eller annen form på landsmøtet til Høyre i slutten av mars, sa han da

(Vilkår)
Publisert 3. mars 2023, kl. 10.59Oppdatert 3. mars 2023, kl. 10.59