Norge selger fisk for rekordverdi til krigsrammede Ukraina

Så langt i år har Norge eksportert fisk for 1,09 milliarder kroner til Ukraina, nesten dobbelt så mye som i første halvår i fjor. Landet betaler mer enn gjennomsnittet for norsk laks.

Folket i Ukraina fortsetter å kjøpe norsk fisk. Dette bildet fra en dagligvarebutikk er tatt i 2015.
Folket i Ukraina fortsetter å kjøpe norsk fisk. Dette bildet fra en dagligvarebutikk er tatt i 2015.Foto: Pete Kiehart/FNs matvareprogram (WEP)/www.flickr.com

Også mennesker i krig må spise. Statistikk fra Norges sjømatråd viser at Ukraina i første halvår kjøpte 19.960 tonn fisk fra Norge.

Verdien på 1,09 milliarder kroner utgjør 1,3 prosent av norsk eksport, og gjør Ukraina til den 17. største kjøperen av norsk fisk. Det er rett foran land som Vietnam, Finland, Tyrkia og Israel.