Måsøval varsler negative tall for tredje kvartal

Trønderselskapet opplyser mandag kveld at konsernet vil rapportere et negativt operasjonelt resultat på 62 millioner kroner for tredje kvartal. ILA får skylda.

Helge Kvalvik er konsernsjef i Måsøval. Bildet er tatt ved en tidligere anledning.
Helge Kvalvik er konsernsjef i Måsøval. Bildet er tatt ved en tidligere anledning.Foto: Anders Furuset/arkiv

Det går fram av en børsmelding fra selskapet litt etter klokken 20 mandag.

– Konsernet ønsker å informere aksjonærer og potensielle investorer av selskapet at foreløpig konsolidert, ikke reviderte resultatregnskap indikerer at konsernet vil rapportere et negativt operasjonelt resultat på MNOK 62 for Q3, skriver selskapet i meldingen.

Samtidig opplyser Måsøval at selskapet også reduserer sin slakteguiding for 2024 fra 26.500-27.500 tonn GWE til 24.700-25.700 tonn GWE.

– Operasjonelle resultater er svake som følge av forsert slakting av de to lokalitetene Måøydraga og Espnestaren, opplyser selskapet om årsaken til svakere tall enn ventet.

– Krevende logistikk, og mer kostbar slakting av laks med ILA i tillegg til lave snittvekter, resulterte i høye kostnader og lav pris for slaktet volum. Utslakting av lokaliteter med ILA (Måøydraga og Espnestaren) ble fullført i kvartalet, opplyses det i meldingen.

Ville varsle investorer

– Det operasjonelle resultat i kvartalet er svakere enn det investorer i markedet og analytikere som dekker aksjen forventer. Selv om Måsøval ikke gir finansiell guiding på resultater utenom guiding på slaktevolum og generell retning på kostnadsnivå, finner selskapet et resultatvarsel som berettiget for å sikre at investorer er velinformert, skriver selskapet om bakgrunnen for mandagens melding.

Der går det også fram at segmentet salg og prosessering også hadde en negativ effekt på de operasjonelle resultatene – som følge av engangs oppstartskostnader knyttet til å få slakteriet TL52 operasjonelt. Slakteriet ble operasjonelt fra 3. september 2024 og har skalert produksjonen opp raskere enn forventet.

Høyt lusetrykk

Videre peker Måsøval på at selskapet i tredje kvartal har opplevd et lusetrykk som har vært vesentlig høyere enn det som er sesongmessig normalt i området selskapet operer i.

– Flere behandlinger har medført svakere produksjon og resulterer i en negativ revidering av slakteguiding for 2024, skriver trønderoppdretteren i oppdateringen til markedet og legger til at selskapet fremdeles er i prosess med å utarbeide og ferdigstille de finansielle resultatene for tredje kvartal, med potensial for endringer og justeringer.

Måsøval vil publisere fullstendig rapport for tredje kvartal 19. november.

(Vilkår)
Publisert 28. oktober 2024, kl. 19.56Oppdatert 28. oktober 2024, kl. 20.02
MåsøvalKvartalsresultat