– Vi er glade for å se at de avgjørende handlingene som er tatt de siste ukene nå stabiliserer situasjonen og gjør det mulig for selskapet å gå tilbake til produksjonsmodus, uttaler administrerende direktør i Salmon Evolution, Trond Håkon Schaug-Pettersen, i dagens melding til markedet.
Landbasertselskapet på Indre Harøy utenfor Molde fikk et driftsresultat på -24 millioner kroner i første kvartal 2023, mot -11 millioner kroner i samme periode foregående år, går det fram av selskapets kvartalsrapport publisert tirsdag morgen.
Omsetningen var 3 millioner kroner i kvartalet, mot 7 millioner i tilsvarende kvartal i fjor.
Tilgjengelige kontanter og kontantekvivalenter var ved utgangen av kvartalet på 171 millioner kroner, mens tilgjengelig likviditet var 454 millioner kroner.
Trøbbel med amøbe
I slutten av april meldte selskapet om økt dødelighet i flere fiskegrupper. Den gruppen med høyest dødelighet lå på 7,9 prosent.
Mistanken er at det er kommet amøber inn med vannet, noe som har ført til sykdommen AGD. For å forhindre dette, er renseanlegget skrudd opp på hardere UV-rensing.
– Vi vet ikke om det har vært en feil med rensingen, eller om den er stilt for lavt. Vi har kjørt UV som det er lagt til grunn i spesifikasjonene, men for å være sikker har vi nå stilt opp effekten. Vi opplever situasjonen nå som veldig håndterbar, sa toppsjef Trond Håkon Schaug-Pettersen til Intrafish tidligere.
8. mai meldte selskapet at situasjonen hadde stabilisert seg, og at det fortsatte å lete etter rotårsaken til hendelsen.
- Har sitt landbaserte oppdrettsanlegg på Indre Harøy i Hustadvika kommune i Møre og Romsdal.
- Byggingen startet våren 2020.
- Det blir et av Europas største oppdrettsanlegg på land.
- Oppdrettsanlegget skal bygges ut i tre faser.
- Fase 1 var ferdig i 2022.
- Produksjon på 9000 tonn fisk i året med første fase.
- Ferdig utbygd i tre faser skal gi 36.000 tonn fisk i året.
- Selskapet satte ut sin første smolt i slutten av mars 2022.
- I begynnelsen av november 2022 ble den første fisken slaktet og sendt til utvalgte kunder i inn- og utland.
Den forøkte dødeligheten førte til et kraftig aksjekursfall da det ble kjent, fra nivåer rett under 8 kroner aksjen til rundt 7 kroner aksjen. Kursen er fortsatt rundt 7 kroner aksjen.
Friske penger til utbygging
Hendelsen med økt dødelighet skjedde under to uker etter at selskapet hadde hentet 525 millioner kroner i frisk egenkapital.
Pengene ble hentet for å finansiere egenkapitalandelen av utbyggingen av fase 2 av det landbaserte anlegget utenfor Molde. Selskapets ledelse avviser bestemt at de ante noe utfordringene med amøbe da de besluttet å hente penger.
Som følge av det kraftige aksjekursfallet handlet aksjen til under emisjonskursen på 7,7 kroner ble en foreslått reparasjonsemisjon droppet.
I dagens melding til markedet opplyser selskapet at situasjonen nå er stabilisert.
– Selskapet har gjennomført raske og passende tiltak for å rette opp situasjonen, og situasjonen stabiliserer seg nå med daglig dødelighet tilbake til normale nivåer etter ferskvannsbehandling, skriver selskapet.
– Den vellykkede ferskvannsbehandlingen gir også uvurderlig operasjonell erfaring som vil forbedre våre evner til å takle utfordringer fremover, legger Schaug-Pettersen til i meldingen.
Les mer her: Landbasert lakseselskap sier det har kverket amøbene
Ellers opplyses det at forberedelsene for Indre Harøy 2 pågår, og det er tydelige tegn til en normalisering i byggemarkedet.
7.900 tonn er i drift i ved det første anlegget på Indre Harøy, og selskapet har fullt ut utviklet en årlig kapasitet på 31.500 tonn.
Les også
- Salmon Evolution-ledelsen delte 14,5 millioner kroner
- Salmon Evolution hentet inn 525 millioner kroner
- Rapport: To av tre sjømatledere tror landbasert oppdrett er et «luftslott»
- Landbasert oppdrett utfordrer laksebransjen: – Målet er å komme under 30 kroner kiloen
- Salmon Evolution med sterk tro på 2023