Han blir fagredaktør for sjømatdelen av det fusjonerte bladet.
Fiskerijournalisten og redaktøren er etter hvert blitt nærmest en institusjon i sjømatnæringen. Han grunnla og drev i mange år tidsskriftet Fisk Industri & Marked. Det var tidligere eid av Fiskeri- og Havbruksnæringens
Landsforening (FHL). Etter vel 13 års drift ble det i 2007 solgt til tidsskriftforlaget Skarland Press som skapte nytt design og layout på bladet.
- Dessverre kom dette tidsskriftet som så mange andre i en klemt situasjon da finanskrisen gjorde sitt inntog. Annonsemarkedet falt i grus, bokstavelig talt. Men i stedet for å la bladet gå inn, valgte ledelsen i forlaget å fusjonere Fisk Industri & Marked inn i det eksisterende tidsskriftet Matindustrien. Det mener jeg var en klok beslutning, skriver Normann i en leder, som står nesten bakerst i første nummer av det fusjonerte bladet.
Bladet Matindustrien, som tidligere bar navnet Næringsmiddelindustrien og som er mer enn 60 år gammelt, har i stor utstrekning vært et forum for de av landets matprodusenter som baserer sine produkter på råstoff fra landbrukssektoren.
Nå blir bladet blå-grønt, i et forsøk på å overskride tradisjonelle grenser.
Normann skriver i lederartikkelen sin:
” Selv om en del leverandører slik som Aker Seafoods, Domstein, Lerøy m.fl. er på god vei, er det vel ingen hemmelighet at sjømatindustrien her til lands er kommet noe kortere på viktige områder i å forsyne den norske befolkningen med kvalitetsriktige fiskeprodukter av ulikt slag. Men alt tyder på at det er en situasjon som raskt vil endre seg.
Vi ser også at utstyrleverandører som før forholdt seg til en av bransjene, beveger seg på tvers av de skillelinjer som tideligere har vært mellom landbrukssektoren og sjømatsiden. Store leverandører som Marel, Baader, Multivac, CFS m.fl. har etablert seg i begge sektorer og utvikler produksjonsutstyr som tilpasses store råstoff volum. ”
En lederartikkel fremst i det fusjonerte bladet bærer tittelen ”Fisk er også mat”. Lederen henvender seg tydeligvis til bladets tradisjonelle lesere i grønn sektor.
I artikkelen skriver redaktør Vebjørg Skjelmerud om en ny æra som kan være i emning: Større bearbeiding av sjømat i Norge før eksport.
Det gjenstår å se om drøm kan bli virkelighet.
Mens Normanns blad kom ut med seks nummer i året, kommer det nye bladet ut hver måned, 12 ganger i året.
ba@intrafish.com